Hogyan válaszd ki a neked megfelelő nyugdíjbiztosítót 2024-ben?
Napjainkban már széles körben igen komoly dilemmát jelent, milyen módon biztosítsuk időskori anyagi biztonságunk, hiszen például önmagában a megfelelő nyugdíjbiztosító kiválasztása is nagy tapasztalatot kíván.
Természetesen joggal merülhet fel benned a kérdés, hogy milyen okból kell neked ezzel a kérdéssel foglalkoznod, hiszen hosszú időn keresztül fizeted a járulékokat. Így aztán bátran támaszkodhatsz majd az állami ellátásra, miért is kellene neked például egy külön nyugdíjbiztosítás. Valójában hazánk társadalombiztosítási rendszere már jó ideje kihívásokkal küzd, tudniillik a korfa folyamatos elöregedést mutat. Az egyre csökkenő gyermekvállalási kedv és a várható élettartam kitolódása pedig csak tovább ront a helyzeten. Ezek hatására ugyanis egyre nagyobb kiadást kell fedezni, mind kevesebb befizetett járulékból. Emiatt a nyugdíjak veszítenek reálértékükből, ráadásul a korhatár is kitolódik. Ahhoz, hogy az ebből adódó problémákat elkerülhesd, a Grantis tanácsadó cég javaslata alapján mindenképpen egy célzott öngondoskodási formára lesz szükséged. Egyáltalán nem mindegy azonban, mik azok a tényezők, amiket figyelembe veszel döntésed meghozatalakor.
Ezekre a szempontokra fektess kiemelt hangsúlyt
Fontos szem előtt tartanod, hogy a célod egy olyan mértékű megtakarítás létrehozása, ami képes biztosítani megszokott életszínvonalad fenntartását, passzív éveid alatt is. Ma már jó néhány olyan eszközt találhatsz a piacon, ami erre alkalmas, ám a nyugdíjbiztosítás több szempontból is kiemelkedik a konkurens lehetőségek közül. A konstrukció természetéből fakadóan a nyugdíjbiztosító nem csak befektetési lehetőséget kínál, hanem egyben egy kockázatviselési szolgáltatást is nyújt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha veled történne valami, akkor szeretteid – hagyatéki eljáráson kívül – hozzájuthatnak az általad felhalmozott összeghez. Ez a legtöbb esetben óriási segítséget jelenthet, természetesen ha egyedülálló vagy és bevételeidtől senki sem függ, akkor megfontolandó, szükséged van-e erre a szolgáltatásra. Emellett a nyugdíjbiztosítás egyike annak a három módozatnak, amelyre szja-visszatérítés formájában állami támogatást vehetsz igénybe, maximum évi 130 ezer forintos határig. Az is kardinális jelentőséggel bír, hogy kizárólag a nyugdíjbiztosító által nyújtott módozatnál kötött a kifizetés dátuma a szerződéskötéskor érvényben lévő korhatárhoz. A többi megoldás esetében a menet közben bekövetkező emelés rád is hatással lesz. Ez a konstrukció tehát jó néhány előnnyel rendelkezik, ugyanakkor körültekintő módon kell meghatároznod, melyik csomag mellett teszed le a voksod.
Hogyan válaszd ki a neked megfelelő nyugdíjbiztosítót?
Kellő tapasztalat hiányában azt gondolhatjuk, a különféle ajánlatok közt nincsenek eget rengető különbségek. Valójában azonban épp ennek ellenkezője tapasztalható, hiszen két olyan tényező is akad, ami alapjaiban határozza meg, melyik nyugdíjbiztosítás lesz a megfelelő számunkra. Az egyik ilyen a kiegészítő lehetőségek kérdése. Erre mindig szenteljünk nagy figyelmet, hiszen hosszú távon csak úgy lehetünk maradéktalanul elégedettek, ha a választott csomag a lehető leginkább személyre szabott. Legalább ilyen befolyással bír azonban az is, hogy az adott nyugdíjbiztosító által kínált megoldás mekkora költségekkel jár. Évtizedes távlatokat tekintve ez ugyanis tetemes különbséget jelenthet az elért hozam tekintetében, így a TKM, azaz a teljes költségmutató alapos vizsgálata és összehasonlítása egy kötelező eleme a nyugdíjbiztosító kiválasztásának. Laikusként ez persze nem egyszerű feladat, így ha kétségeink, vagy kérdéseink támadnának, mindig forduljunk független pénzügyi szakértőhöz segítségért.